Санітарно-гігієнічні вимоги до організації харчування учнів
08-12-2022, 16:43
Санітарно-гігієнічні вимоги до організації харчування учнів
Санітарно-гігієнічні вимоги до організації харчування учнів загальноосвітнього навчального закладу (далі — ЗНЗ) визначаються відповідними законами України, санітарними правилами й нормами, інструкціями до об’єктів громадського харчування. Перелік та головний зміст нормативно-правових документів щодо організації харчування учнів можна переглянути на викачати на сторінці сайту «Витяги з нормативно-правових актів, які регулюють організацію харчування учнів».
Дана публікація не буде містити жодних посилань на правові документи, а лише вільний виклад їхніх вимог стосовно дотримання санітарії та гігієни під час організації та проведення харчування учнів.
Санітарно-гігієнічний стан і впорядкованість закладу розпочинається із земельної ділянки. Насамперед на її межі повинна бути господарча зона, яка має самостійний в’їзд із вулиці й зручний зв’язок із харчоблоком у будівлі закладу. Від основних зон її ізолюють зеленими насадженнями.
За умови достатньої площі ділянки у ЗНЗ до складу господарської зони можуть входити город і фруктовий сад.
Також на господарчій зоні устатковують майданчик із твердим покриттям для збору сміття й харчових відходів, де встановлюють окремі промарковані контейнери з кришками. Розміри майданчика повинні переважати площу основи контейнерів (на 1 м у всі боки). Підходи до господарської зони, будівель, майданчиків із контейнерами для збору сміття покривають асфальтом, бетоном або іншим твердим покриттям.
У ЗНЗ передбачають наявність харчоблоку, який працює на сировині чи напівфабрикатах. Він повинен знаходитися на першому поверсі.
Об’ємно-планувальні рішення приміщень харчоблоку повинні забезпечувати послідовність технологічного процесу, що виключає зустрічні потоки сировини й готової продукції.
ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
— розміщувати виробничі приміщення й комори для збереження харчових продуктів (сухих та сипучих) у підвальних і напівпідвальних приміщеннях;
— розміщувати кухні під приміщеннями спалень, навчальних класів і кабінетів;
— розміщення світильників над плитами, технологічним устаткуванням, столами для обробки продуктів. Освітлювальні прилади повинні бути з арматурою для захисту.
Заклади для дітей мають бути забезпечені доброякісною питною водою. Водозабезпечення й каналізування ЗНЗ повинні бути централізованими. За відсутності цього вибір і устаткування місцевих систем водозабезпечення й каналізування допускається тільки за наявності санітарно-епідеміологічного висновку.
Вимоги до устаткування обладнання й утримання харчоблоків мають відповідати санітарним правилам і нормам з організації громадського харчування, виготовлення, збереження й термінів реалізації харчових продуктів і продовольчої сировини та типовій інструкції з охорони праці під час роботи в харчоблоці.
Технологічне устаткування, інвентар, посуд, тару виготовляють із матеріалів, які мають санітарно-епідемічний висновок і маркуються для сирих і готових продуктів.
Під час роботи обов’язково слід дотримуватися поточності технологічного процесу, а також виключати можливість контакту сирих продуктів і готових до вживання.
Устаткування для приготування їжі:
- переважно електричне (соковижималки, міксери, електричні плити); у газифікованих районах допускається установка газових плит;
- у сільській негазифікованій місцевості з наповнюваністю закладів не більше 50 дітей допускається використання кухонних плит на твердому паливі з топкою, що виходить в окреме приміщення;
- у новозбудованих, реконструйованих закладах або тих, що будуються, не допускається встановлення плит, які працюють на вугіллі, дровах чи твердому паливі.
Приміщення кухні обов’язково устатковується витяжною вентиляцією.
Столовий і чайний посуд для дітей може бути виготовлений із фаянсу чи фарфору (тарілки, блюдечка, чашки), а столові прибори (ложки, виделки, ножі) — з нержавіючої сталі.
Не допускається використання посуду з відбитими краями, тріщинами, деформованого, з пошкодженою емаллю, пластмасового та алюмінієвого.
Кількість посуду й столових приборів, що одночасно використовуються, повинна відповідати списочному складу дітей. Для персоналу необхідно виділити окремий столовий посуд.
Посуд і столові прибори миють у 2- або 3-гніздових ваннах.
Столовий посуд після механічного видалення залишків їжі миють у першій ванні з додаванням миючих засобів за температури води не нижче 40°С; споліскують у другій ванні гарячою проточною водою з температурою не нижче 65°С за допомогою гнучкого шланга з душовою насадкою та просушують на спеціальних решітках.
Чашки промивають гарячою водою з використанням миючих засобів у першій ванні, споліскують гарячою проточною водою в другій ванні й просушують.
Столові прибори після механічної очистки й миття з використанням миючих засобів (перша ванна) споліскують гарячою проточною водою (друга ванна). Чисті столові прибори зберігають у попередньо промитих металевих касетах у вертикальному положенні ручками вгору.
Під час виникнення, випадків інфекційних захворювань проводиться знезараження (дезинфекція) посуду в установленому порядку.
Робочі столи в харчоблоці й столи в приміщенні для прийом їді учнями після кожного прийому їжі миють гарячою водою з миючими засобами.
Мочалки, щітки для миття посуду й протирання столів під час ускладнення епідситуації кип’ятять протягом 15 хв. у воді з додаванням кальцинованої соди або замочують у дезрозчині; у кінці дня перуть із миючим засобом, прополіскують, сушать і зберігають у спеціальній тарі.
Харчові відходи збирають у промарковані металеві відра з кришками або педальні бачки, очистка яких проводиться по мірі їх заповнення не більше ніж на 2/3 об’єму. Щоденно в кінці дня відра й бачки, незалежно від наповнення, очищають за допомогою шлангів над каналізаційними трапами, промивають 2%-м розчином кальцинованої соди, а потім споліскують гарячою водою й просушують.
У приміщенні харчоблоку проводять прибирання:
- щоденно: миття підлоги, витирання пилу й павутиння, протирання радіаторів та підвіконь;
- щотижня: з використанням миючих засобів проводять миття стін, освітлювальної арматури, очистку скла від пилу, кіптяви та ін.;
- один раз на місяць: генеральне прибирання з наступною дезинфекцією всіх приміщень, устаткування й інвентарю.
У приміщеннях харчоблоку проводять санітарно-профілактичні заходи боротьби з мухами, тарганами, гризунами, а за їх появи — знищення за допомогою хімічних препаратів, дозволених МОЗ України.