Контроль за процесом приготування заморожених продуктів
08-12-2022, 16:47
Пропонуємо керівникам навчальних закладів статтю, яка допоможе проконтролювати правильність процесу приготування заморожених продуктів, зокрема, м’яса, птиці, риби на шкільному харчоблоці.
Як правильно розморожувати
М’ясо
Спочатку заморожене м’ясо варто розморозити. Неправильно розморожене м’ясо стає жорстким і втрачає свій смак. Тому для збереження харчової цінності, а значить і смакових властивостей м’ясо рекомендують розморожувати повільно, при температурі від 0 до 8 °С.
Шматок м’яса необхідно завчасно дістати з морозильної камери і помістити у каструлю чи миску на нижню полицю холодильника. Такий спосіб розморожування м’яса дасть змогу зберегти поживні речовини, які містяться у цьому продукті харчування.
При кімнатній температурі процес розморожування відбуватиметься набагато швидше, проте кількість поживних речовин при цьому значно зменшиться.
Зовсім непридатний спосіб розморожування — опускати м’ясо у воду. Це може призвести не тільки до втрати поживних речовин, але й до інтенсивного розмноження мікробів, що знаходяться на поверхні шматка.
Забороняється розморожування м’яса великими шматками.
Після розморожування м’ясо чистять ножем від забруднень, зрізують клеймо і ретельно миють проточною водою.
Птиця
Заморожену птицю спочатку розморожують при кімнатній температурі, а потім ретельно миють проточною водою.
Забороняється розморожувати птицю у воді.
Риба
Що стосується замороженої риби, то її можна розморожувати як при кімнатній температурі, так і у холодній воді. Однак слід пам’ятати, що риба псується значно швидше, ніж м’ясо, тому процес розморожування не повинен перевищувати трьох годин. Після розморожування рибу чистять від луски, видаляють голову, плавці, нутрощі й ретельно миють проточною водою.
Кулінарна обробка
Розморожене м’ясо, птицю або рибу піддають подальшій холодній (приготування фаршу для котлет, биточків, тюфтельок тощо) чи тепловій обробці (варіння, тушіння, смаження, приготування бульйону). Кулінарна обробка продуктів повинна максимально зберігати їх харчову цінність, підвищувати засвоєння їжі, надавати їй приємного зовнішнього вигляду, смаку й запаху.
Зауважимо, що порушення основних технологічних правил приготування їжі може призвести до втрати поживних речовин.
Для того щоб отримати соковиті варені м’ясо, птицю, рибу, ці продукти слід закладати відразу в окріп.
Щоб надати шматку м’яса соковитості й ніжного смаку, його відбивають молотком або замочують у слабокислому розчині лимонної кислоти.
Дуже смачні вироби з фаршу, приготовленого з м’яса, птиці, риби. Слід пам’ятати, що чим більше подрібнений фарш, тим соковитіші вони виходять. Проте зауважимо, що цей спосіб приготування, на відміну від варіння або смаження, значно зменшує кількість поживних речовин.
Смажені страви (смажена риба, відбивні, котлети, зрази, биточки тощо) повинні двічі проходити термічну обробку. Спочатку ці вироби смажать на вершковому маслі або олії, а потім доводять до готовності у духовій шафі.
Якщо м’ясо, птицю, рибу використовують для приготування бульйонів, то їх закладають у холодну воду. При тепловій обробці всі поживні речовини переходять у бульйон, проте м’ясо та птиця стають жорсткими.
Риба є цінним білковим продуктом, вона містить усі незамінні для дитячого організму амінокислоти. У рибі міститься 9-14% білка та 1-10% жиру. Жир риби має рідку консистенцію, оскільки містить значну кількість жирних кислот. Жир деяких видів риб містить велику кількість вітамінів А, Д, Е. Цей продукт харчування містить також багато мінеральних речовин: фосфор, залізо, йод, цинк тощо.
Риба є продуктом, який легко перетравлюється та швидко засвоюється, тому він незамінний у дитячому харчуванні. Найбільш корисними для харчування дітей є судак, тріска, хек, минтай або філе цих видів риб. Зауважимо, що рибне філе особливо рекомендується використовувати в харчуванні дітей молодшого віку.
Інколи в невеликій кількості можна використовувати солоний оселедець.
Річкова риба містить велику кількість гострих дрібних кісток, тому її заборонено використовувати.