Урок української мови
02-03-2023, 09:24
Сучасна українська мова є багатовіковим надбанням українського народу. Вона створена зусиллями багатьох поколінь. «В мові наша стара й нова культура, ознака нашого національного визнання... І поки живе мова - житиме й народ, як національність...», - так писав І. Огієнко. Це й підтвердила на відкритому уроці з української мови у 8-Б класі вчителька української мови та літератури Марія Іванівна Войценко.
Восьмикласники вивчали тему “Звертання поширені й непоширені. Риторичні звертання. Розділові знаки при звертанні”. Під час уроку вони мали можливість поглиблювати знання про звертання, аналізувати їхню стилістичну роль; удосконалювати вміння визначати спосіб морфологічного вираження звертань; розвивати творчі вміння перебудовувати прості неускладнені речення на речення зі звертаннями; розвивати культуру спілкування. Наскрізною лінією через урок проходило виховання любові до України, почуття відповідальності за долю своєї держави.
Епіграфом уроку стали слова Лесі Українки: “Любила гори, трави, квіти, А ви любіте Україну, діти!”
Під час уроку вчителька використовувала різноманітні форми роботи ( як індивідуальні, так і групові): “Літературне віконечко”, “Творче конструювання”, “Літературна пауза”.
Особливо цікавими були творча робота. “Звернися до героя” (скласти речення із звертаннями. Як до Президента звертаються народ, дружина, діти, друзі, батьки, співробітники) та “Музична пауза” (із пісні І. Федишин «Дякую тобі!» учні на слух виписували звертання).
Далі калейдоскоп форм роботи ставав тільки яскравішим. Його збагатили “Практична робота”, лінгвістична гра “Ловлю на слові” та «Палітра вражень від уроку».
Урок проведено на високому методичному рівні.
Учителькою на уроці були реалізовані дидактичні принципи. Навчання носило розвивальний характер (логічність, системність, проблемність, пошуковість, творчість). Педагогиня доцільно і уміло використовувала активні форми навчання, кооперативну діяльність у групах. Марія Іванівна знає предмет, володіє методикою викладання. Тактовна, демократична у відношеннях з учнями. Раціонально використовує інноваційні технології, час уроку, навчає учнів працювати самостійно, у процесі навчання здійснює зворотній зв'язок з усіма учнями.